Sign in
Download Opera News App

News Politics

 

Politics

 

Africa politics

Tanzanians React Differently as MPs Pass New Law on Bhang and Use of Miraa

Tanzanians have taken to social media with mixed reactions after lawmakers on Tuesday passed a Bill to amend various laws, among them laws on drugs.

The Tanzanian parliament passed a Bill that criminalizes possessing and using marijuana

Before the changes, the Drugs Act prohibited the use of hard drugs such as bhang, but the law did not categorically say the possession and use of the same was a criminal offence.

The amendment of the Drugs Act means it is now a criminal offence for a person to be found with bhang or use of the same.

Miraa has also fallen under the same rule, where the use and possession of the same have been criminalized.

"Vifungu namba 15 na 15a vya sheria ya dawa za kulevya vinapendekezwa kurekebishwa ili kuongeza uzito wa bangi na mirungi anayoweza kukutwa nayo Mtu katika makosa yanayosikilizwa Mahakama Kuu, ya Hakimu Mkazi au ya Wilaya," Attorney General Prof. Kilangi said, which loosely translates to

(Sections 15 and 15a of the Drugs Act are proposed to be amended to increase the weight of cannabis and marijuana that a person may be found in an offence heard in the High Court, Resident Magistrate or District Court)

The new changes have sparked mixed reactions, with Tanzanians faulting their MPs for touching on bhnag

See reaction:

@methylbenzy: Hakuna mmea unaoteseka duniani kama huu! Sijui huwa umewakosea nini? Kuna yale mamiti yatoaga matunda yananuka kwanini yale yasiwekewe hii sheria hayana faida zaudi ya kutumiwa na wanafunzi wakorofi kuharibu utulivu darasani.

@adammtitu22: Si tunavuta tuu mkitukamata fresh tutakaa tutatoka na tukitoka tunaendelea kuvuta

@hnryg1: Sasa bangi inakuwaje jinai lkn jmn mbona wanatukosea sana hivi.... nchi nyingine wanatumia km dawa kabisa na halali lkn hapa kwetu wajinga wachache wanatukwamisha

@DGomano: Mwakani utashangaa Ndugai analalamika hizi sheria zilipita kwenye bunge gani.?

@fredymboya: Mbona hawapitishi sheria za uwizi na ubadhirifu wa mali za uma kufungwa maisha??

@Talebani1: Ipo shida kubwa Sana hapa....wenzetu wanalima bangi wapate hela cc tunaleteana habar za ajabu......wakumbuke Zambia maokoto mmja n mwaka jela but people they smoke na kuilima pia Tena kwa wingi

Content created and supplied by: pmeja (via Opera News )

Drugs Act Hakimu Mkazi Miraa Tanzanian Wilaya

COMMENTS

Load app to read more comments