Sign in
Download Opera News App

News Politics

 

Politics

 

Africa politics

Tanzanians React After Government 'Banned' Easter Holiday Celebrations

A section of Tanzanians has taken to social media to share mixed reactions after the government ruled out Easter Holiday Celebrations.

Tanzania's Police Spokesperson David Misime has said Tanzania is still mourning the death of the former president, John Pombe Magufuli, and they don't expect Tanzanians to celebrate the holiday.

It should also be noted that police officers were arresting Tanzanians who were found partying during Magufuli's national mourning.

A group of people who had slaughtered a goat were arrested after they were found 'celebrating' Magufuli's death.

Even though police banned celebrations, President Samia Suluhu has wished Tanzanians a happy Easter Holiday.

Tanzanians reactions

Some Tanzanians have taken to social media with mixed reactions, with some trolling the government for taking such a move.

Have a look at what they said on Twitter.

@Kashogl: Mungu hadhihakiwi, aliyetoa tamko hilo ahakikishe hasira ya Mungu iko juu yake. Magufuli ni nani na Jesus ni nani? Usipime hata siku moja.

@tumehuru: Mtazuia na watu wanaokwendaga coco beach kuogelea kwa shamrashamra?? Ebu tuachane na huu ukoloni plz

@RSmfaume: Labda kwa sababu ya covid 19. Ila kama kweli wamezuia ibada kwa sababu ya maombolezi itakuwa tatizo. Kama kufunga kumbi za starehe sawa japo wangefunga kimya kimya

@PendoA2: Ufufuko wa Yesu ni tukio muhimu sana kwa wakristo walio hai na wafu pia, tunaachaje kusherehekea?

@stanslaustz: Tumuheshimu Mungu pekee, hii ni nguzo muhimu sana ya ukristo. Kutaka watu wasisherekee pasaka huku mambo yakienda mrama mnasema tufanye maombi haipendezi kabisa.

@DidasMringa: Yesu Kristo ni Bwana wa mabwana na Jemadari mkuu, peke take ndiye wa kuabudiwa na nafasi yake haihukuliwi na yeyote mfu Wales aliye hai.

@CShibitali: Waacheni watu wafurahie, msilazimishe huzuni. Yesu ni mkubwa kuliko Meko. Mnawakwaza watu na imani zao, maombolezo haimaanishi muda wote watu wanune, kuna muda kuweni na weledi wa Mambo!

Content created and supplied by: pmeja (via Opera News )

David Misime John Pombe Magufuli Mungu hadhihakiwi Samia Suluhu Tanzania

COMMENTS

Load app to read more comments