Sign in
Download Opera News App

Entertainment

 

Gossip Celebrity

 

Beautiful Jane Ngoire emotional message on Live TV as she quits NTV officially

NTV Anchor Jane Ngoire has finally announced her depature from Agha Khan owned TV station after over eight years of working at the TV station. This rumors started this past Friday of January exclusive with Pulse, but they never told us the main reason why she was leaving.

On Saturday off the same month January, Jane Ngoire came through and announced officially that it was her last bulletin on NTV Jioni through this message, "Kila siku tunasema kwamba, Kilicho na mwanzo hakikosi na mwisho. Na basi siku ya leo ni siku yangu ya mwisho hapa NTV, Imekua furaha pamoja na fahari kubwa sana kukuletea taarifa zote deti, za kwaminika, sahihi, kwanzia mwaka wa elfu mbili na kumi na mbili. Nachukua fursa hii kushukuru Mwenyezi Mungu kwa kunitangulia, kuishukuru kampuni hii ya media nation group, pamoja na wafanyikazi wenzangu. Maanake nilipokuja hapa nilikua mwembamba lakini sasa angalia, naondoka na kilo zangu. Naihukuru familia yangu, familia yangu imekua nguo muhimu na shabiki namba moja, na wewe mpenzi mtazamaji sijakusahau; maanake uliwacha wengine wote na kila jioni ukanachagua mimi Jane Ngoire. Na kama ilivyo kawaida ya desturi, nakupa saluti ya heshima na shukrani."

Hips nazo! She looked amazing as she delivered that message. In addition, that was a strong one as she didn't cry as most do.

Content created and supplied by: Roy55 (via Opera News )

Jane Ngoire Live TV NTV Nachukua Pulse

COMMENTS

Load app to read more comments