Opera News

Opera News App

"Nilidhani ni Mimi Nimekufa" Tanzania Leader Says He Thought Presidents Don't Die in Office | All Comments

pmeja
2021-04-07 18:03:06
A Tanzanian leader has today talked about the death of late President John Pombe Magufuli, which left Tanzanians in shock.Mbeya Regional Commissioner Albert Chalamila said he did not know that an incumbent President could die. ...
<< Back to full of this article

COMMENTS

  • OSODOWILBERFORCE

    04-08 10:01:54

    Ni kweli kabisa Bwana RC,mpaka wa Leo mimi bado sijaamini Magufuli amekufwa.Alikuwa na nguvu Mingo Sana hata mawaziri walikuwa wakitetemeka wakimuona.Nasasa hatumsikii tena.Maajabu ya dunia.

  • GUEST_k4mMaYYYD

    04-08 09:53:22

    It was wrong to hide his sickness

  • nicekenya

    04-07 20:09:24

    Whaaaat! Why? Are they not humans again?

  • GUEST_4qkal0pv6

    04-07 20:23:31

    Maybe you are dead just check yourself properly. Anyway magufuli was more than a total man, he was the eye of Africa and i too in Kenya didn't believe but not dead as this guy.

  • KenKenzo_01

    04-07 19:38:45

    Utafanya Wakenya waanze kutucheka, watia aibu kubwa Sana

  • +254-71739****

    04-07 21:29:37

    they die at home, that's love to your leader

  • GUEST_XPQZmJza4

    04-08 01:41:44

    I was not shocked when i heard John Pombe Magufuli had died,i knew atapata Corona,wakenya wakiingia Tanzania,washike wale,wameleta corona hapa,amekufa ni hio hio corona.kwa kweli ni wakenya wamefanya apate corona?na mnasema ni heart attack,heart attacks ya Nani?

  • GUEST_E1q3WXlGM

    04-08 10:33:34

    Wewe ulisema umempigia cm umeongea ni mzima

First 1 Last Page 1 OF 1